Poloroubenky
Napůl roubenka, napůl zděný dům - moderní i tradiční poloroubenky v sobě jednodušše kombinují výhody obojího, takže by neměly uniknout vaši pozornostli, jestliže se zrovna rozhodujete, jaký typ domu si postavíte. Mezi hlavní výhody stavby poloroubenky patří dlouhá životnost, nízká pořizovací cena a vnitřní mikroklima.
Proč do toho jít s námi?
ZKUŠENOSTI
Máme tým zkušených tesařů
TRADICE
Používáme léty prověřené tradiční postupy
SPOLEHLIVOST
Poradíme, hledáme řešení a držíme slovo
FLEXIBILITA
Máme vlastní pilu a stavíme celoročně
Poloroubenky se na našem území vyskytovaly poměrně hojně - obytné místnosti se vždy nacházely v roubené části, hlavně kvůli vynikajícím tepelně-izolačním vlastnostem dřeva. A do zděných či kamenných částí se umisťovaly chlévy a stáje.
Pro tyto části staveb dnes používáme nejčastěji moderní zdivo, opět z důvodu tepelně-izolačních, ale nebráníme se ani jiným, přírodnějším materiálům, které splní vaše představy a sny. V těchto prostorech pak typicky najdete garáže, technické místnosti, skladovací prostory, kotelny či koupelny. Tedy místnosti, které není nutné intenzivně vytápět a ve kterých netrávíte příliš času.
Oproti tomu obytné části domu, které zahrnují kuchyně, obývací pokoje, ložnice a pracovny, stavíme ověřeným tradičním postupem a výhradně z opracovaných trámů z masivu.
Výhody bydlení v poloroubence
Budete okouzleni nejen celkovým vzhledem a atmosférou, ale zamilujete si hlavně příjemné prostředí uvnitř domu. Dřevo totiž zaručuje správné proudění vzduchu a uchovává tak v obytných místnostech ideální vlhkost v rozmezí 30 až 55 %. Zapomenout tak můžete na suchý vzduch typický pro panelové domy a nebo naopak přílišnou vlhkost způsobenou plastovými okny.
Díky tomu je zároveň v poloroubence méně prachu, bakterií a virů, což je velmi zásadní pro děti i dospělé a bydlení v poloroubence je tak vhodné i pro astmatiky a alergiky.
Tepelně-izolační vlastnosti poloroubenek
Dřevo má nízkou tepelnou vodivost, takže za horkých letních dnů uvnitř udrží příjemný chlad a v zimě se naopak rychle vytopí. Ohřívá se totiž nejprve samotný vzduch v místnosti, poté povrchová vrstva stěn a až později teplo absorbují samotné stěny. Poloroubenky jsou tudíž vhodné i pro občasné využívání, například jako rekreační chalupy.
Vysychání dřeva
Dřevěné trámy, ze kterých poloroubenky stavíme, během prvních 3–6 let života stavby vysychají a sesedají. Po vyschnutí se však už nehýbou. Sedání činí přibližně 6 %. Dřevo je přírodním materiálem, takže trámy mohou praskat, čímž krásně a originálně dokreslí rustikální atmosféru vaší poloroubenky.
Jak probíhá stavba poloroubenky?
Ať už máte konkrétní představu, nebo o poloroubence zatím jen uvažujete, ozvěte se nám. Potkáme se na nezávazné schůzce, kde probereme vaše přání, představy a možnosti. V podstatě všechny naše sruby i roubenky lze postavit také jako poloroubenky.
Jakmile začnou mít vaše představy konkrétnější obrysy, přichází ke slovu projektant, který dílo dokoná – zatím tedy jen na papíře. Až na papíře bude přesně TO ono, u čeho se vám oči rozzáří nadšením, vrhneme se na praktické aspekty stavby. Když je všechno dojednáno, začínáme stavět. Nejdřív u nás ve výrobě, kde se odehrává to hlavní. Postavíme takzvaný skelet, což jsou nosné stěny a na nějaký ten pátek ho zatížíme, aby si do sebe trámy hezky sedly.
A potom už se jede k vám – celý skelet rozebereme, naložíme, odvezeme na místo určení, zase znovu postavíme a spojíme se zděnou částí. Na závěr stěny zatížíme střechou, postavíme schodiště, vyřežeme otvory pro okna a dveře a vaše poloroubenka je skoro hotová.
Teď už ale ve skutečnosti! Taky už to vidíte?
Jak to děláme
Děláme rukama
Když to jde, dáváme přednost poctivé ruční práci
Se dřevem to umíme
A dokážeme tak skoro nemožné
Lpíme na tradicích
Používáme um a zkušenosti našich předků
Stačí vybalit kufry
Postavíme komplet stavbu na klíč, včetně nábytku